Проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“
Обща информация за проекта
На 19.08.2021 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“ между Министерството на образованието и науката - конкретен бенефициент, и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ - управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“(ОП НОИР) 2014- 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент - Министерството на образованието и науката (МОН). Проектът цели повишаване качеството на професионалното образование и обучение, съобразно потребностите на икономиката и промените на пазара на труда. Подобряването на съответствие на професионалното образование на изискванията на
бизнеса и улесняването на прехода от образование към заетост е заложена в Стратегия „Европа 2020“ и в Националната програма за развитие: България 2020. Проектът продължава политиката в професионалното образование, насочена към осъществяване на връзка между образованието и бизнеса, започнала по ОП РЧР 2007-2013 с проект „Ученически практики“ и продължила по настоящата оперативна програма с проект „Ученически практики – Фаза 1“. Проектът е на обща стойност 10 553 013,00 лева и се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Продължителността на проекта е 29 месеца. Основна цел. Повишаване на ефективността от партньорствата между училищата, осъществяващи професионална подготовка и работодателите за подобряване на практическите умения на учениците в съответствие със специфичните нужди на пазара на труда.
Специфичните цели на проекта са насочени към:
Осигуряване на допълнителни възможности за достъп до практическо обучение за подобряване уменията на учениците за работа в реална работна среда;
Подобряване на взаимодействието на училището с научните и бизнес среди чрез привличане на техни представители и прилагане на съвременни практически методи на обучение за укрепване в системата на професионалното образование и обучение и връзката с пазара на труда.
Териториален обхват и финансови източници:
Дейностите по проекта ще се реализират на територията на Република България. Финансирането на дейностите по проекта е от Европейския социален фонд (ЕСФ).
Допустими дейности:
Дейност 1. Подкрепа за практическото обучение на учениците, навършили 16 години от училищата, осъществяващи професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда.
Дейност 2. Подкрепа за създаване и функциониране на учебно-тренировъчни и/или други съществуващи в професионалното образование форми на учебни или тренировъчни фирми, вкл. учебни компании в първи и/или втори гимназиален етап.
Представители на целевата група:
Допустимите целеви групи по проекта са:
Заложени индикатори за изпълнение:
практически обучения за създаване и функциониране на УТФ - 172;
Заложено е минимум 50% от създадените учебно-тренировъчни фирми (УТФ) да поканят представители от бизнеса и науката за обучение.
ПГД "Иван Вазов"
Ученически практики-2, 2022/2023 г.
Успешен финал на Проект „ Ученически практики“ в
ПГД „ Иван Вазов “
За втора поредна година ПГД „ Иван Вазов“ участва в Проект
„ Ученически практики-2“, финансиран от Оперативна програма „ Наука и образование за интелигентен растеж“.
В проекта бяха обхванати ученици от специалността „Мебелно производство“ с наблюдаващ учител инж. Катя Даскалова и им бе дадена възможност да приложат наученото в реална работна среда във фирмата
„Касто Чеарс“ ООД- гр. Велинград.
По време на практиката учениците спазваха трудовата дисциплина и работиха добре в екип, проявиха инициативност и професионализъм при изпълнението на поставените задачи от наставниците.
Старши експерт по професионално образование и обучение към РУО-Пазарджик Васвие Мехмедова посети фирмата- партньор и се увери в професионалните умения на учениците.
За положения труд и участието си в проекта, учениците от 11а клас Радко Гайтанов и Ангел Янев получиха удостоверения за проведена практика на реално работно място.